Як наші вчинки впливають на життя
Що таке вчинок. Який вчинок називають подвигом. Чому важливо вміти обдумувати свої вчинки та керувати собою.Я к н а ш і в ч и н к и в п л и в а ю т ь н а ж и т т я
Що таке вчинок. Який вчинок називають подвигом. Чому важливо вміти обдумувати свої вчинки та керувати собою.
1. Що таке вчинок
Слово-іменник «вчинок» споріднений з дієсловом «чинити». Відтак у його значенні є дія. Отож вчинки - це наші дії. Оскільки людське життя складається з різноманітних дій (ми навчаємося, спілкуємося, працюємо), то всі ці дії в широкому значенні і є нашими вчинками. Саме тому кажуть: «Людина є тим, що вона чинить». Зрозуміти це твердження допоможе приклад. Ви всі добре знаєте, що навчання є складною, відповідальною справою. Воно вимагає від кожного сумління, працьовитості, наполегливості, завзяття. Однак про те, якими ви є учнями, судять не з вашого розуміння названих рис, а з того, як саме ви навчаєтеся. Тобто вчинки - це не думки, наміри, бажання, а реальні дії. Пригадуєте казку про Буратіно? Ляльковий хлопчик бажав своєму таткові лише добра, проте увесь час робив шкоду. Його наміри і вчинки були протилежними.
Більшість наших учинків стосується повсякденних обов'язків. Якщо людина, виконуючи ці обов'язки, дотримується приписів моралі, вона має всі підстави вважатися доброю, порядною людиною.
Є такі ситуації, коли слід поступитися власними зручностями заради інших людей: запропонувати сісти в транспорті літньому пасажирові, відвідати хворого товариша, позбирати сміття на березі річки, потурбуватися про безпритульну тварину тощо. Такі дії є виявами моральної активності, вони свідчать про небайдуже ставлення до інших і також є, безперечно, добрими вчинками.
Слово «вчинок» в етиці вживають і в іншому, вужчому, значенні, маючи на увазі дію, спрямовану на утвердження певних моральних цінностей у ситуації, де ці цінності беруть під сумнів або заперечують. Наприклад, у гурті підлітків, де нормальним і навіть геройським уважають вживання брутальних слів, вчинком буде просте невживання лайок. Адже своїм чемним мовленням ми утверджуватимемо моральні правила поведінки, якими нехтують у такій групі. При цьому треба бути готовим до того, що інші витлумачать такі дії як негідні, смішні, навіть боягузливі. Адже підлітки часто хизуються тим, що заперечують правила, встановлені, як вони вважають, дорослими. Отже, звичайне дотримання усталених правил спілкування в описаній ситуації буде моральним учинком, бо вимагатиме від нас зусиль над собою: значно зручніше в компанії приятелів бути таким, як і вони.
Моральний вчинок часто є ризикованим. Зрозуміло, що таких учинків за життя може бути небагато або й узагалі не бути.
Людей, готових до моральних учинків, часом називають правдошукачами або й диваками. З ними не завжди легко спілкуватися. Буває так, що за життя вони лишаються самотніми, їх не завжди розуміють інші, але саме такі люди утверджують моральні істини, що згодом стають загальновизнаними.
Істина - те саме, що правда; справедливість. Моральна істина - це досконалий вияв чеснот, бажаних стосунків між людьми.
2. Який вчинок називають подвигом
Серед різноманітних людських вчинків є такі, які називають подвигами.
Подвиг - це дія, що потребує надзвичайного напруження фізичних сил, самопожертви, ризику для життя. На відміну від морального вчинку подвиг ґрунтується на тих моральних приписах, які є очевидними, зрозумілими для більшості і які не потрібно утверджувати. В історії кожного народу є багато прикладів подвигів в ім'я свободи рідної землі.
3. Чому важливо вміти обдумувати свої вчинки та керувати собою
Ви вже дізналися, що оцінюючи вчинки, ми співставляємо їх із моральними чеснотами. Проте часто буває так, що ми чинимо зло, зовсім не бажаючи того. Інколи це трапляється тому, що ми ображені, засмучені, маємо поганий настрій. Кожному з вас, напевно, відомо, що іноді, прагнучи зробити добро, ми лише завдаємо людям зайвого клопоту.
Причиною багатьох наших помилок є невміння передбачати наслідки своїх вчинків та невміння керувати собою. Охоплені люттю, роздратуванням, почуваючись ображеними, люди не здатні до поміркованих учинків. Недарма кажуть: «Лиха іскра і поле спалить, і сама пропаде».
Поміркований - який керується у своїх діях, поглядах, думках вимогами здорового глузду; розважливий, обережний, розсудливий.
Завдання
Напишіть невеличку розповідь про себе «Вчинок, яким я пишаюся».