русский язык  украинский язык  английский язык  
Помощь Люди Новости Группы
 
В пакеті "Професіонал" є ВСЕ необхідне для дистанційного навчання! Підключайте пакет "Професіонал" - розширте можливості свого сайту!
Що вивчає етика / Як розрізняють добро та зло

Як розрізняють добро та зло

Що називаємо добром, а що-злом. Чому люди повинні вибирати між добром і злом. Що таке доброчинність.

                                           Як розрізняють добро та зло

1. Що називаємо добром, а що — злом

Ви вже знаєте, що правила, які допомагають людям жити в мирі й злагоді, називають моральними. В основі цих правил ле­жить поняття добра. Тлумачний словник української мови ви­значає його так: добро - усе гарне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям.

Люди вимірюють добро відчуттям задоволення, щастя, мірою користі. Таке розуміння добра є буденним, звичайним. Різні йо­го вияви втілено в сталих зворотах мови, наприклад: «жити (рости) в добрі», «всього доброго», «на добре (на добро)», «не до добра». Добро можна порівняти з сонцем: як за сонцем ми виз­начаємо пори року або дня, так із добром співвідносимо свої сло­ва та вчинки.

Протилежністю добра є зло, лихо. Мудрі люди казали: для того щоб зрозуміти, що таке добро, треба відчути на собі зло. Це, однак, не означає, що кожна людина самотужки пізнає сутність добра та зла. Люди завжди хотіли вберегти себе від лиха. Добро в усі часи пов'язували з любов'ю, милосердям, справедливістю, щирістю, а зло з ненавистю, жорстокістю, підлістю, слабкодухістю.

Чинити по-доброму допомагають людині моральні правила, їх втілено в народних звичаях і традиціях, прислів'ях і приказ­ках, народних казках тощо.

Такі правила сформульовано й у найважливіших релігійних книгах - Біблії, Корані, Торі та інших. Понад тисячу років ук­раїнці звіряють своє життя з Божими заповідями: люби ближ­нього, як самого себе; шануй батька й матір; не вбивай; не крали; не свідчи неправдиво; не заздри. Проте, щоб нас вважали добри­ми людьми, мало знати моральні приписи. Важливо чинити відповідно до них. Адже кожна життєва ситуація здебільшого має кілька варіантів розвитку як у бік добра, так і зла.

Доброю вважаємо ту людину, яка в різноманітних життєвих си­туаціях, свідомо вибираючи між добром і злом, здатна поступити­ся власними інтересами, бажаннями, комфортом заради інших.

                   2. Чому люди повинні вибирати між добром і злом

Боротьба добра та зла виявляється у вчинках людини, її виборі, ставленні до себе та інших. «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе» - це твердження називають золотим правилом моралі. Воно є ключем до розуміння того, як вибирати між добром і злом. Саме здатність до такого вибору дає підстави для висновку, якою є та або та людина: доброю чи злою.

Ви вже знаєте, що мораль виникла з потреби регулювати відносини між людьми. Важко навіть уявити, що буде, коли кожен житиме, зважаючи лише на власні потреби та бажання. Втім, за тривалу історію людства сталося так багато трагічного, що необхідність постійного вибору між добром і злом є очевидною.

Поняття добра й зла здобувають нові й нові сфери застосуван­ня. Був час, коли вважали, що природа, довкілля - невичерпна скарбниця для задоволення людських потреб. Люди беззасте­режно вирубували ліси, розорювали цілинні землі, полювали, рибалили. Та наприкінці минулого століття стало зрозумілим, що якщо люди й надалі лише використовуватимуть природу, то остаточно знищать ЇЇ і себе разом з нею, бо забруднені хімічни­ми речовинами вода, повітря й земля перетворилися на джере­ло смертельних хвороб.

                             3. Що таке доброчинність

Доброчинність - зроблене добро,  надання допомоги іншим.

Добродійний - який має на меті давати допомогу іншим людям, насамперед бідним, нужденним.

Добромисний - який має добрі, щирі наміри.

Добросердний - який має добре серце, лагідний, чуйний до людей; людяний.

Меценат - добродійник.

                            Завдання

  1. Поспостерігайте за собою протягом одного дня та оцініть свою поведінку з позицій добра та зла. Наведіть приклади власних добрих та злих учинків.
  2. Запитайте своїх батьків або інших дорослих, чи доводилося їм робити вибір між добром і злом і як відбувається цей вибір. Запишіть або запам'ятайте цю історію і розкажіть її в класі.